Forsgårdens Juniorkalender 2022

Fredagsgolfen by Titleist (egen anm. Forsgårdens hemsida - inga hcp krav)

*Tävlingen spelas över 6 hål scramble på Kungsbanan

Fredag 22 april - Scramble

Fredag 29 april - Scramble

Fredag 6 maj - Scramble

Fredag 13 maj - Scramble

Fredag 20 maj - Scramble

Fredag 27 maj - Scramble

Fredag 3 juni - Scramble

Fredag 10 juni - Scramble

Fredag 17 juni - Scramble

Fredag 12 augusti - Scramble

Fredag 19 augusti - Scramble

Fredag 26 augusti - Scramble

Fredag 2 september - Scramble

Fredag 9 september - Scramble

Fredag 16 september- avslutning - Scramble

 

Forsgården Junior Tour by Titleist (egen anm. min golf - hcp 0-36)

*Tävlingen spelas över 18 hål på Slottsbanan

Fredag 22 april  - Singel

Fredag 29 april  - Singel

Fredag 6 maj  - Singel

Fredag 13 maj - Singel

Fredag 20 maj - Bästboll

Fredag 27 maj - Singel 

Fredag 3 juni - Singel

Fredag 10 juni - Singel

Fredag 17 juni - Singel

Tisdag 21 juni - Teen Cup Klubbkval / PGA Junior ProAm uttagning 

Fredag 19 augusti - Singel

Fredag 26 augusti - Bästboll

Fredag 2 september - Singel

Fredag 9 september  - Singel

Fredag 16 september - Avslutning - Scramble på Kungsbana

 

FJT Mini by Titleist (egen anm. min golf golf - max hcp 45)

 *Tävlingen spelas över 9 hål på Kungsbanan / Spelform: Poängbogey

Fredag 22 april

Fredag 29 april

Fredag 6 maj

Fredag 13 maj

Fredag 20 maj

Fredag 27 maj

Fredag 3 juni 

Fredag 10 juni

Fredag 17 juni

Fredag 12 augusti

Fredag 19 augusti 

Fredag 26 augusti

Fredag 2 september

Fredag 9 september

Fredag 16 september - avslutning - scramble

 

Short Game Junior Tour (egen anm. min golf - hcp 0-54)

Omgång 1: Lördagen 28 Maj - Stora Lundby

Omgång 2: Tisdag 21 Juni - World Of Golf

Omgång 3: Fredag 1 Juli - Kungsbacka GK

Omgång 4 (final): Lördag 4 September - Särö GC

 

Göteborg Rookie Tour (egen anm. min golf - hcp 0-36)

Omgång 1: Söndag 22 Maj - Backa Säteri GK

Omgång 2: Söndag 29 Maj - Torrekulla

Omgång 3: Måndag 27 Juni - Sisjö GK

Omgång 4: Måndag 4 juli  - Kungälv-Kode

Omgång 5: Fredag 22 juli - Delsjö GK

Omgång 6: 

 

Kungsbacka Junior Tour(uttagning av JEK)

Omgång 1: 15 maj på Kungsbacka, spelformen är greensome

Omgång 2: 12 juni, spelformen är bästboll

Omgång 3: 3 juli Gräppås GK, spelformen är 2-manna scramble

Omgång 4: 21 augusti på Forsgårdens GK, spelformen är 2-manna scramble

 

Slaget om Göteborg (egen anm. min golf - 13 årsgräns)

Omgång 1: 7 el 8 maj - Albatross GK

Omgång 2: 22 maj - Sjögärde GK

Omgång 3: 26 maj - Lycke GCC

Omgång 4: 11 juni - Chalmers

Omgång 5: 24 juli Lysegårdens GK

Omgång 6: 4-5 augusti - Öijareds GK  (18+18 även i JDM)

 

Teen Tour First (egen anm min golf - 13 årsgräns)

Omgång 1: 14 maj St Görgen PGC

Omgång 2: 4 juni Lysegårdens GK

Omgång 3: 19 juni Mölndals GK

Omgång 4: 31 juli Lerjedalens GK

Omgång 5: 21 audusti Gräppås GK

Omgång 6: 11 september Delsjö GK

 

Teen Tour Future

Omgång 1: 15 maj Vallda G&CC

Omgång 2: 5 juni Gräppås GK

Omgång 3: 18-19 juni Öijared GK

Omgång 4: 30-31 juli Stora Lundby GK

Omgång 5: 20 augusti Lysegårdens GK

Omgång 6: 10 september Gullbringa G&CC

 

Teen Tour Elite

Omgång 1: 14-16 maj - Varberg GK

Omgång 2: 3-5 juni - Albatross GK

Omgång 3 (JSM Slag): 18-21 juni Landeryd GK

Omgång 4 (JSM Match): 28-31 juli Viksjö

Omgång 5: 19-21 augusti Uppsala GK

Omgång 6: 10-12 september Årjängs GK

 

Teen Tour Final

 

Teen Cup

Klubbkval: 21 juni - Forsgårdens GK(egen anm. min golf)

Gruppkval: 2 juli - Albatross GK/Mölndals GK

Regionkval: 9 augusti - Lerjedalens GK

Riksfinal:  - Örebro City G&CC

 

Stenson Sunesson Junior Challenge

 28-30 juni - PGA Sweden National

 

Göteborgs Golf Cup (lag sammanställs av JEK)

 v32 - 11-14 augusti (tors-sön)

 

J16 (uttagning av Idrottsansvarig)

Omgång 1: 8 juli Delsjö GK

Omgång 2: 28 augusti Lycke GC

Omgång 3: 25 september Partille GK

 

J21 (uttagning av Idrottsansvarig)

22-23 juni Ale GK 

 

Göteborg Junior Masters (Junior DM)

 

 

JSM Klubblag (uttagning av Idrottsansvarig)

Omgång 1: TBA

Omgång 2: 15-16 augusti 

Omgång 3: TBA

Final: TBA

 

SM Klubblag Division 2 Seriespel Herrar

 16-17 juli - Forsgårdens GK

 

SM Klubblag Division 1 Seriespel Damer

 15-17 juli - Öijared GK

 

KM 2022

 3-4 september

 

Junior Masters Invitational

(Endast utvalda tävlingar i närheten av Forsgårdens GK)

22/4 Hovås Junior Open – Göteborgs G K

1/5 Torslanda First of May Junior Open – Torslanda GK

5/5 Gräppås PING Junior Open – Gräppås GK

11/5 Onsjö C&B Junior Open – Onsjö GK

12/5 Öijared Junior Open – Öijared GK

30/5 Skydda Junior Open – Ulricehamns GK

16/6 Ringenäs Junior Open – Ringenäs GK

2/7 Innesvingen Junior Open – Lysegårdens GK

11/7 Albatross Junior Open – Albatross GK

14/7 Carin Koch Junior Open – Gullbringa G&CC

30/7 Delsjö Junior Open – Delsjö GK

13/8 Tylösand Junior Open - Halmstad GK

31/8 Falkenberg Junior Open – Falkenbergs GK

 

Junior Masters Invitational - Final

13-15 september - Örebro G&CC