Forsgårdens Juniorkalender 2020

Fredagsgolfen by Titleist (egen anm. Forsgårdens hemsida - inga hcp krav)

*Tävlingen spelas över 6 hål scramble på Kungsbanan

 Fredag 24 april - Uppstart - Scramble

 Fredag 8 maj - Scramble

 Fredag 15 maj - Scramble

 Fredag 22 maj - Scramble

 Fredag 29 maj - Scramble

 Fredag 5 juni - Scramble

 Fredag 12 juni - Scramble

Fredag 26 juni - Scramble

 Fredag 7 augusti - Scramble

 Fredag 14 augusti - Scramble

 Fredag 21 augusti - Scramble

 Fredag 28 augusti - Scramble

 Fredag 4 september - Avslutning - Scramble

Forsgården Junior Tour by Titleist (egen anm. min golf - hcp 0-36)

*Tävlingen spelas över 18 hål på Slottsbanan

 Fredag 24 april -  Uppstart - Singel

 Fredag 8 maj  - Singel

 Fredag 15 maj - Singel

 Fredag 29 maj - Bästboll

 Fredag 5 juni - Singel 

Fredag 12 juni - Singel

 Torsdag 18 juni - Teen Cup Klubbkval / PGA Junior ProAm uttagning 

 Fredag 7 augusti - Singel

 Fredag 14 augusti - Singel

 Fredag 21 augusti - Bästboll

 Fredag 28 Augusti - Singel

 Fredag 4 september - Avslutning - Scramble

FJT Mini by Titleist (egen anm. min golf golf - max hcp 45)

 

*Tävlingen spelas över 9 hål på Kungsbanan / Spelform: Poängbogey

 Fredag 8 maj 

 Fredag 15 maj  

 Fredag 29 maj

 Fredag 5 juni 

 Fredag 12 juni

 Fredag 7 Augusti

 Fredag 14 augusti 

 Fredag 21 augusti 

 Fredag 28 augusti

 

Short Game Junior Tour (egen anm. min golf - hcp 0-54)

Omgång 1: Söndag 24 Maj - Stora Lundby GK

Omgång 2: Lördag 4 Juli - Albatross GK 

Omgång 3: Tisdag 4 Augusti - Särö GC

Omgång 4 (final): Söndag 20 September - Öijared GK

 

Kungsbacka Junior Tour(uttagning av JEK)

Omgång 1: 6 Juni - Gräppås GK

Omgång 2: 23 Augusti - Kungsbacka GK

Omgång 3: 6 September - Särö GC

Omgång 4: 12 September - Forsgårdens GK

 

 

 

Slaget om Göteborg (egen anm. min golf - 13 årsgräns)

Omgång 2: 10 maj - Sjögärde GK

Omgång 3: 22 maj - Delsjö GK (Major - dubbla poäng)

Omgång 4: 14 juni - Lysegårdens GK

Omgång 5: 2 Juli - Chalmers GK (Major - dubbla poäng)

Omgång 6: 5-6 Augusti - Lycke GK

 

Göteborg Junior Tour (egen anm. min golf - hcp 0-36)

Omgång 1: Lördag 16 maj - Torrekulla GK

Omgång 2: Söndag 7 juni - Backa Säteri GK

Omgång 3: Söndag 26 juni - Torslanda GK

Omgång 4: Söndag 2 augusti - Sisjö GK

Omgång 5: Lördag 22 augusti - Myra GK

Omgång 6: Söndag 13 september - Särö GC

 

Teen Tour First (egen anm min golf - 13 årsgräns)

Omgång 1: Söndag 17 maj - Stora Lundby GK

Omgång 2: Söndag 7 juni - Chalmers GK

Omgång 3: Söndag 28 juni - Partille GK

Omgång 4: Lördag 1 augusti - Mölndals GK

Omgång 5: Söndag 23 augusti - Gräppås GK

Omgång 6: Söndag 13 september - Sjögärde GK

 

Teen Tour Future

Omgång 1: Söndag 17 maj - Gräppås GK

Omgång 2: Söndag 7 juni - Stenungssunds GK

Omgång 3: 27-28 juni - Gullbringa GK

Omgång 4: 1-2 augusti - Göteborgs GK

Omgång 5: Söndag 23 augusti - Ale GK

Omgång 6: Söndag 13 september - Lerjedalens GK

 

Teen Tour Elite

Omgång 1: 16-18 maj - Varberg GK

Omgång 2: 5-7 juni - Albatross GK

Omgång 3 (JSM Slag): 25-28 juni - Romeleåsens GK

Omgång 4 (JSM Match): 30 juli -2 augusti - Kalmar GK

Omgång 5: 21-23 augusti - TBA

Omgång 6: 12-14 september - Örbyhus GK

 

Teen Tour Final

 25-27 september - Ekerum GK

 

Teen Cup

Klubbkval: 18 juni - Forsgårdens GK(egen anm. min golf)

Gruppkval: 4 juli - Kungälv Kode GK/Lysegårdens GK

Regionkval: 11 augusti - Forsgårdens GK

Riksfinal: 29-30 augusti - TBA

 

Stenson Sunesson Junior Challenge

 30 juni - 2 juli - Barsebäck

 

Göteborgs Golf Cup (lag sammanställs av JEK)

 v33 - 13-16 augusti (tors-sön)

 

J16 (uttagning av Idrottsansvarig)

Omgång 1: söndag 31 maj - Ale GK

Omgång 2: söndag 19 juli - Kungälv Kode GK

Omgång 3: söndag 20 september - Partille GK

 

J21 (uttagning av Idrottsansvarig)

7-8 juli - St Jörgen GK 

Göteborg Junior Masters (Junior DM)

 5-6 augusti - Lycke GK

 

JSM Klubblag (uttagning av Idrottsansvarig)

Omgång 1: TBA

Omgång 2: 15-16 augusti 

Omgång 3: TBA

Final: TBA

 

SM Klubblag Division 2 Seriespel Herrar

 17-18 juli - Forsgårdens GK

 

SM Klubblag Division 1 Seriespel Damer

 16-18 juli - St Arilds GK

 

KM 2020

 8-9 augusti

 

Junior Masters Invitational

(Endast utvalda tävlingar i närheten av Forsgårdens GK)

22/4 Hovås Junior Open – Göteborgs G K

1/5 Torslanda First of May Junior Open – Torslanda GK

5/5 Gräppås PING Junior Open – Gräppås GK

11/5 Onsjö C&B Junior Open – Onsjö GK

12/5 Öijared Junior Open – Öijared GK

30/5 Skydda Junior Open – Ulricehamns GK

16/6 Ringenäs Junior Open – Ringenäs GK

2/7 Innesvingen Junior Open – Lysegårdens GK

11/7 Albatross Junior Open – Albatross GK

14/7 Carin Koch Junior Open – Gullbringa G&CC

30/7 Delsjö Junior Open – Delsjö GK

13/8 Tylösand Junior Open - Halmstad GK

31/8 Falkenberg Junior Open – Falkenbergs GK

 

Junior Masters Invitational - Final

13-15 september - Örebro G&CC