Forsgårdens Juniorkalender 2019

Fredagsgolfen by Titleist (egen anm. Forsgårdens hemsida - inga hcp krav)

*Tävlingen spelas över 6 hål scramble på Kungsbanan

 Fredag 3 maj - Uppstart - Scramble

 Fredag 10 maj - Scramble

 Fredag 17 maj - Scramble

 Fredag 24 maj - Scramble

 Fredag 7 juni - Scramble

 Fredag 14 juni - Scramble

 Torsdag 20 juni - Scramble

 Fredag 9 Augusti - Scramble

 Fredag 16 augusti - Scramble

 Fredag 23 augusti - Scramble

 Fredag 30 augusti - Scramble

 Fredag 6 september - Avslutning - Scramble

Forsgården Junior Tour by Titleist (egen anm. min golf - hcp 0-36)

*Tävlingen spelas över 18 hål på Slottsbanan

 Fredag 3 maj -  Uppstart - Singel/Scramble

 Fredag 10 maj - Singel

 Fredag 17 maj - Singel

 Fredag 24 maj - Bästboll

 Fredag 7 juni - Singel - OBS Tidig start (kl13:00)

 Fredag 14 juni - Singel 

 Torsdag 20 juni - Teen Cup Klubbkval / PGA Junior ProAm uttagning 

 Fredag 9 Augusti - Singel

 Fredag 16 augusti - Bästboll

 Fredag 23 augusti - Singel

 Fredag 30 augusti - Singel

 Fredag 6 september - Avslutning - Scramble

FJT Mini by Titleist (egen anm. min golf golf - max hcp 45)

 

*Tävlingen spelas över 9 hål på Kungsbanan / Spelform: Poängbogey

 Fredag 3 maj - Uppstart -Scramble

 Fredag 10 maj 

 Fredag 17 maj 

 Fredag 24 maj 

 Fredag 7 juni

 Fredag 14 juni 

 Fredag 9 Augusti

 Fredag 16 augusti 

 Fredag 23 augusti 

 Fredag 30 augusti 

 Fredag 6 september - Avslutning - Scramble

 

Short Game Junior Tour (egen anm. min golf - hcp 0-54)

Omgång 1: Söndag 26 Maj - World Of Golf

Omgång 2: Tisdag 2 Juli - Särö GC 

Omgång 3: Tisdag 13 Augusti - Kungsbacka GK

Omgång 4 (final): Söndag 22 September - Öijared GK

 

Kungsbacka Junior Tour(uttagning av JEK)

Omgång 1: 5 maj - Vallda GK

Omgång 2: 2 juni - Särö GC

Omgång 3: 16 juni - Gräppås GK

Omgång 4: 10 augusti - Forsgårdens GK

Omgång 5: 8 september - Kungsbacka GK

 

 

Slaget om Göteborg (egen anm. min golf - 13 årsgräns)

Omgång 1: 28 april - Ale GK

Omgång 2: 11 maj - Göteborgs GK

Omgång 3: 2 juni - Sjögärde GK

Omgång 4: 9 juli - St Jörgen GK

Omgång 5: 15 september - Gullbringa GK

Omgång 6: 5-6 oktober - Lycke GK

 

Göteborg Junior Tour (egen anm. min golf - hcp 0-36)

Omgång 1: Söndag 19 maj - Sjögärde GK

Omgång 2: Söndag 8 juni - Torrekulla GK

Omgång 3: Lördag 29 juni - Myra GK

Omgång 4: Söndag 28 juli - Sisjö GK

Omgång 5: Lördag 17 augusti - Lerjedalens GK

Omgång 6: Lördag 7 september - Forsgårdens GK

 

Teen Tour First (egen anm min golf - 13 årsgräns)

Omgång 1: Söndag 19 maj - Sjögärde GK

Omgång 2: Söndag 9 juni - St Jörgens GK

Omgång 3: Söndag 30 juni - Göteborgs GK

Omgång 4: Lördag 27 juli - Mölndals GK

Omgång 5: Lördag 17 augusti - Lerjedalens GK / Söndag 18 augusti - Varbergs GK

Omgång 6: Lördag 7 september - Forsgårdens GK

 

Teen Tour Future

Omgång 1: 18 el 19 Juni - Gräppås GK/Hofgårds GK

Omgång  2: Lördag 8 juni - Ale GK

Omgång 3: 29-30 juni - Kungsbacka GK

Omgång 4: 27-28 juli - Delsjö GK

Omgång 5: 17 el 18 augusti - Partille GK / 18 augusti - Björnhults GK

Omgång 6: 7 el 8 september - Sjögärde GK

 

Teen Tour Elite

Omgång 1: 17-19 maj - Barsebäck GK

Omgång 2: 7-9 juni - Nyköpings GK

Omgång 3 (JSM Slag): 27-30 juni - Vallda GK

Omgång 4 (JSM Match): 25-28 juli - Kårsta GK

Omgång 5: 16-18 augusti - Hooks GK

Omgång 6: 6-8 september - Haninge GK

 

Teen Tour Final

 28-29 september - Skogaby GK

 

Teen Cup

Klubbkval: 20 juni - Forsgårdens GK(egen anm. min golf)

Gruppkval: 12 juli - Lycke GK

Regionkval: 7 augusti - Stora Lundby GK

Riksfinal: 

 

Stenson Sunesson Junior Challenge

 2-4 juli - Barsebäck

 

Göteborgs Golf Cup (lag sammanställs av JEK)

 v31 - 29/7-2/8

 

J16 (uttagning av Idrottsansvarig)

Omgång 1: 30 maj - Lycke GK

Omgång 2: 16 juli - Sjögärde GK

Omgång 3: 12 oktober - Lysegårdens GK

 

J21 (uttagning av Idrottsansvarig)

Omgång 1: 31 maj - Gräppås GK

Omgång 2: 15 juli - Torslanda GK

Omgång 3: 13 oktober - Öijared GK

 

Göteborg Junior Masters (Junior DM)

 5-6 oktober - Lycke GK

 

JSM Klubblag (uttagning av Idrottsansvarig)

Omgång 1: Chalmers GK 15-16/6 - Chalmers GK

Omgång 2: 

Omgång 3: 

Omgång 4 (Final):

 

SM Klubblag Division 2 Seriespel Herrar

 19-20 juli - Kungälv Kode GK

 

SM Klubblag Division 1 Seriespel Damer

 18-20 juli - Abbekås GK

 

KM 2019

 24-25 augusti

 

Junior Masters Invitational

(Endast utvalda tävlingar i närheten av Forsgårdens GK)

22/4 Hovås Junior Open – Göteborgs G K

1/5 Torslanda First of May Junior Open – Torslanda GK

5/5 Gräppås PING Junior Open – Gräppås GK

11/5 Onsjö C&B Junior Open – Onsjö GK

12/5 Öijared Junior Open – Öijared GK

30/5 Skydda Junior Open – Ulricehamns GK

16/6 Ringenäs Junior Open – Ringenäs GK

2/7 Innesvingen Junior Open – Lysegårdens GK

11/7 Albatross Junior Open – Albatross GK

14/7 Carin Koch Junior Open – Gullbringa G&CC

30/7 Delsjö Junior Open – Delsjö GK

13/8 Tylösand Junior Open - Halmstad GK

31/8 Falkenberg Junior Open – Falkenbergs GK

 

Junior Masters Invitational - Final

13-15 september - Örebro G&CC